Обикновено, когато говорим за първия ден от лятото, става дума за астрономическото лято, което се определя от земната ос и орбита около Слънцето.
Обикновено, когато говорим за първия ден от лятото, става дума за астрономическото лято, което се определя от земната ос и орбита около Слънцето.
Тази година астрономическото лято започва на 21 юни и си отива на 23 септември.
Астрономическият календар определя сезоните, дължащи се на 23.5° наклон на оста на Земята спрямо равнината на орбитата ѝ. Двете равноденствия и слънцестоения са свързани с орбитата на Земята около Слънцето.
Слънцестоенията и равноденствията се считат астрономически за преходни точки между сезоните и отбелязват ключови етапи в астрономическия цикъл на Земята. За една година има две равноденствия (пролет и есен) и две слънцестоения (лято и зима). Датите на равноденствията и слънцестоенията не са фиксирани поради елиптичната орбита на Земята около Слънцето. Земната орбита около Слънцето означава, че в началото на януари Слънцето е най-близко (известно като перихелий) и в началото на юли е най-далечно (афелий).
Въпреки това метеоролозите се интересуват също и от началото на „метеорологичното лято“.
Метеорологичното лято започва в началото на юни (01 юни) и си отива в края на август (31 август).
Метеорологичните сезони се състоят от разделянето на сезоните на четири периода от по три месеца. Тези сезони са разделени, за да съвпаднат с нашия грегориански календар, което улеснява метеорологичните наблюдения и прогнози, за сравнение на сезоннната и месечната статистика. По метеорологичния календар пролетта започва на 01 март.
Сезоните се определят като пролет (март, април, май), лято (юни, юли, август), есен (септември, октомври, ноември) и зима (декември, януари, февруари).
Варовиковите скали в комбинация с морето са невероятна комбинация, която улавя погледа и можете наистина да си почивате, само като…
Lufthansa Group ще приземи 90% от самолетите си, в резултат на коронавируса. Близо 700 от 763 самолета на цялата група…
Голямата Бразилия може да се похвали с близо една трета от световните тропически гори, забележително биоразнообразие и спиращи дъха гледки…
Най-голямата нискобюджетна авиокомпания в Европа заяви, че намалява капацитета си с 80 процента, като не изключи и пълното приземяване на…
Тази голяма южноамериканска държава със сигурност има какво да ни покаже и научи с всяко свое кътче, но все пак…
Заради бързото разпространение на вируса COVID-19 и ограниченията, наложени от много държави, всички полети на Lauda ще бъдат спрени.